adrisor adrisor
234
BLOG

PO WSI, czyli tam i z powrotem.

adrisor adrisor Polityka Obserwuj notkę 0
 

 Wojna Platformy Obywatelskiej Wojskowych Służb Informacyjnych (PO WSI, inaczej powsizm) z PiS-em jest przedstawiana przez funkcjonariuszy powszimu jako PO nowoczesność w walce, nie tylko z obciachowym, ale również niebezpiecznym nacjonalizmem podszytym ciemnym katolicyzmem. Według powsizmu obrona i gloryfikacja nacjonalizmu ma stanowić najczęstszy powód wywoływania wojen, stąd wojna PO WSI przeciwko PiS nacjonalistom. Nie jest to tylko wojna prewencyjna. Giną w niej ludzie, przepadają kariery i żywoty.

 

Nacjonalizm często kojarzymy z wojnami i czystkami etnicznymi. W jego opisach nie nawiązuje się do tych okresów, gdy narody współżyły pokojowo i wojen nie było. Jest to podyktowane tym, że z racji swojej grozy mocniej kojarzymy wojny, niż inne zdarzenia, a takie wywodzenie ogólnych stwierdzeń z mniej licznych zdarzeń chociaż przerażających, jest błędem. Nacjonalizm kojarzy się z niezawisłością, a niezawisłość z wolnością. Gradacja tego porządku oznacza, że nie ma wolności bez niezawisłości, a ta jest zagrożona przez inne niezawisłości. Obrona tych wartości wymaga siły, która łatwo może prowadzić do przemocy. I tak jest przedstawiany nacjonalizm w narracjach powsizmu. Chociaż gandyzm, jeden z największych ruchów zorientowanych nacjonalnie w nowoczesnej historii świata, był ruchem pokojowym i zwycięskim i nie używał siły. Dowodzi to tego, że kwestia czynników wywołujących wojny jest bardziej skomplikowana, a nacjonalizm jest przedstawiany jako widmo krążące po Europie.

Liberalizm, do którego odwołuje się powsizm, jest formacją osadzoną na współzawodnictwie podmiotów gospodarczych, które konkurując obniżają ceny towarów, a w razie sporów poddają się arbitrażowi państwa narodowego, i odwołują się do niego, gdy trzeba bronić wspólnoty przed inną wspólnotą. Przez pewien czas istniała równowaga pomiędzy panstwem a korporacjami. Najbliższa teorii liberalnej była gospodarka USA. Równowaga dogamtyczna została tam naruszona w momencie przejęcia przez prywatne banki emisji pieniądza. A niedawny wyrok Sądu Najwyższego USA w sprawie wsparcia partii politycznych, umożliwiający wsparcie kandydatów nieograniczonymi sumami pieniędzy przez osoby prywatne, kończy proces erozji państwa narodowego jako arbitra i oznacza powstanie nowego bytu, który można nazwać korporacyjnym porządkiem państwowym, ze znaczącą przewagą korporacji nad państwem. Współcześnie państwa narodowe zachodnich demokracji, zastępowane są przez międzynarodowe korporacje. Aparaty państwowy i korporacyjny stapiają się w jedno. Państwa działają głównie w ich imieniu i bronią głównie korporacji. Możemy mówić tutaj o korporacji państwowej. Anglia już dawno temu nie miała wrogów tylko interesy. Państwo niemieckie wspiera Simensa w ukraińskiej odysei, bo co jest dobre dla Siemensa jest też dobre dla Niemiec. A państwa: duńskie i holenderskie wspierające swoje korporacje w negocjacjach z Rosją w sprawie restrykcji gospodarczych wobec UE, naruszając spójność solidarnych działań obronnych KE, objawiają tę samą przypadłość zauroczenia korporacją.

Upadek komunizmu wydawał się zwiastować jednowymiarowość zachodniego systemu gospodarczego odwołującego się do liberalizmu. Jednak ewolucja Chin oraz Rosji wskazują na to, że obok korporacji państwowej porządku post-liberalnego, powstaje struktura narodowo-korporacyjna ładu post-komunistycznego. Miałby to być twór z przewagą narodowych interesów nad korporacyjnymi. Chociaż nie ma kryteriów jasno określających interesy narodowe. Natomiast jest dobrze zdefiniowane kryterium zysku i ono wyznacza w sposób nieefemeryczny metody osiągania celów korporacji państwowej typu post-liberalnego. Brak takiego kryterium w narodowym korporacjonizmie rytu post-komunistycznego może stanowić przyczynę jego ewolucji w stronę nowego komunizmu. Państwowość, taka jak Rosji i Chin, z przewagą państwa nad korporacją, może oznaczać próbę budowy instytucji nadzorującej korporacje bez udziału czynników politycznych. Czy jest to możliwe? Komunizm był systemem, w którym próbowano wypracować kryteria politycznej kontroli nad gospodarką, co skończyło się milionami ofiar i jego upadkiem, a właściwie przepoczwarzeniem się własności partyjnej w prywatną. Nadzór ten był totalny i różnił się od faszyzmu tym, że faszyści uczynili sferę własności prywatnej priorytetem państwa narodowego, komunizm zaś znacjonalizował również własność prywatną. Czy państwowość narzucająca swoje priorytety prywatnej gospodarce może zachować rozdział państwa i gospodarki?

Czy istnieje sposób eliminowania polityki z procesów gospodarczych i osiągania w systemach liberalnych trwałej równowagi pomiędzy sferą państwową, a gospodarczą, której niewielka grupa przedstawicieli w szybkim tempie kumuluje środki i zasoby, aby zdominować resztę, i której państwo potrafiłoby się przeciwstawić nie niwecząc jej prywatnego charakteru? Potęgi gospodarcze i polityczne nie ograniczają swoich działań wyłącznie do wiary w mechanizmy rynkowe, pozostawiając tylko tym mechanizmom swoje gospodarki. I na odwrót. Korporacje nie pozostawiają swoich interesów wyłącznie na pastwę darwinistycznych mechanizmów konkurowania. „Na patrona z trybunału, co milczkiem wypróżniał rondel, zadzwonił kieską, pomału z patrona robi się kondel”. Biurokracja publiczna i korporacyjna skundliły się niebywale. Warto też spojrzeć na listę przewodniczących sekretnego stowarzyszenia Wall Street. Wystarczy wyguglać nazwiska, aby przekonać się, że nie jest to towarzystwo wielbicieli cygar i wystawnych przyjęć (lista na końcu tekstu).

Korporacje od dawien dawna formowały ciała mające wpływać na państwo. W teorii, aktywność gospodarcza zależy również od wartości, norm oraz interesów społecznych oraz politycznych społeczeństw opierających swój rozwój i istnienie na rynkowych i demokratycznych mechanizmach regulacji. Ale dawno sczezły one i wyblakły, a republikanizm to złudzenie. Liberalizm przejął się do tego stopnia ideą współzawodnictwa, że konkurował z państwem i tę konkurencję wygrał.

Pierwsza Wojna Światowa była wojną o wpływy gospodarcze. Francja pozbawiona przez Niemcy Lotaryngii i Alzacji napotykała na opór Anglii w kolonizacji Afryki. Niemcy, Austria i Rosja kolonizowały Europę Środkową. Austria obwiała się Turcji, a Rosja grzęzła w panslawizmie (obecnie też próbuje do niego nawiązywać). Industrializacja Stanów i Niemiec niepokoiła Anglię zagrażając jej dominującej pozycji gospodarczej. A niemiecki kanclerz Bullow deklarował, że Niemcy nie zamierzają spychać nikogo w cień, ale też chcą słońca na miarę swojej potęgi. To zdecydowało o przymierzu Francji i Anglii dotyczącym obrony swoich kolonii. Do rywalizacji przystąpiła też Japonia i wygrywając wojnę z Rosją włączyła się do gry o terytorialne i gospodarcze zabezpieczanie swoich interesów gospodarczych.

Długo przed wybuchem pierwszej wojny Światowej europejskie kraje były skonfliktowane na tle terytorialnej i gospodarczej rywalizacji. Jednym z elementów wymuszania odpowiednich zachowań były tzw. wojny świńskie czyli zakaz eksportu świniny do Austro-Węgier po nastaniu w Serbii dynastii prorosyjskiej. Metoda stosowana obecnie przez Rosję. Druga Wojna Światowa była kontynuacją pierwszej, chociaż wielu jest przekonanych, że obydwie wojny były spowodowane głównie nacjonalizmami, to jednak nie należy pomijać dążeń do dominacji, czynionych nie po to, aby wychowywać sąsiadów, ale żeby ich podporządkować własnym interesom gospodarczym i politycznym.  

Kraje takie jak Polska lub Węgry muszą manewrować pomiędzy tymi dwoma porządkami. Widać to na przykładzie Orbana, który nie jest w stanie oderwać się od Unii wpychającej go w sferę uzależnień od Rosji, gdy Węgry próbowały przeciwstawić się korporacyjnej kolonizacji. Na razie jesteśmy rządzeni przez ekipę, o której możemy powiedzieć, że jest grupą pośredników wyznających zasadę, iż wszystko jest na sprzedaż. Opozycja nie może jej pokonać, gdyż nieprecyzyjnie formułuje diagnozy ujmując je ze złej perspektywy, a wyborcy są rozporoszeni i bombardowani propagandą powsizmu.

 

Lista osób przewodzących sekretnemu stowarzyszeniu Wall Street

Wall Street Chapter

Duff P. Anderson (1994)

Silas R. Anthony, Jr. (1993)

Andrew Arno (2001)

Peter A. Atkins (1977)

Walter E. Auch, Jr. (2000)

Sara Ayres (2009)

George L. Ball (1975)

Vincent Banker (2003)

David C. Batten (1981)

Bernard Beal (2007)

Robert Benmosche (2002)

James A. Benson (1995)

Jonathan M. Berg (2006)

Alfred R. Berkeley (2000)

Rosemary T. Berkery (2006)

Michael A. Berman (2000)

E. Garrett Bewkes III (1993)

Jessica Bibliowicz (1999)

John Birkelund (1981)

Ronald E. Blaylock (1999)

Michael R. Bloomberg (1995)

Andrew Blum (1972)

Howard L. Blum, Jr. (1986)

Magnus Bocker (2009)

Mike Bodson (2009)

Geoffrey T. Boisi (1989)

Kay Ryan Booth (1999)

Livio Borghese (1977)

Whitney Bower (2009)

Curt Bradbury (2006)

James W. Braham (1999)

Alan Breed (2010)

Joseph Breen (1980)

Howard M. Brenner (1990)

Robert G. Britz (1998)

Michael C. Brooks (1991)

Marianne Brown (2009)

Candace Browning (2008)

Samuel Butler (1974)

Barbara M. Byrne (2011)

Andrew Cader (1992)

John D. Carifa (1992)

Michael A. Carpenter (1990)

William M. Carson (1998)

Jolyne Caruso-Fitzgerald (2006)

Douglas J. Casey (1998)

Arthur D. Cashin (2000)

John K. Castle (1983)

James E. Cayne (1990)

John S. Chalsty (1990)

Alger B. Chapman, Jr. (1972)

Mac C. Chapman, Jr. (1987)

Suzanne Charnas (2011)

Adam D. Chinn (2005)

Todd J. Christie (2003)

Howard L. Clark, Jr. (1981)

Abram Claude (1970’s)

Patricia M. Cloherty (2001)

Sarah E. Cogan (2009)

Peter A. Cohen (1986)

Timothy C. Collins (2007)

Christopher M. Condron (1999)

Anthony Conroy (2011)

Jill M. Considine (2000)

Richard F. Conway (2005)

Langdon P. Cook (1984)

Gerald Corrigan (1989)

Jon S. Corzine (1990)

Michael Cosgrove (2008)

Lawrence Creel (2009)

Noreen M. Culhane (2005)

John N. Daly (1971)

John M. Damgard (1998)

Elizabeth B. (Beth) Dater (2004)

James M. Davin (1983)

Rafe de la Gueronniere (1987)

Francois de Saint Phalle (1980)

Jerry M. de St. Paer (1996)

Richard M. DeMartini (1991)

Ralph D. DeNunzio (1965)

Robert M. Devlin (2005)

Joseph S. DiMartino (1989)

Eric S. Dobkin (1996)

Carl H. Doerge, Jr. (1979)

Donald Donahue (2009)

Robert N. Downey (1988)

Stephen M. DuBrul, Jr. (1975)

Richard B. DuBusc (1984)

John Duffy (1988)

John G. Duffy (2007)

James J. Dunne III (2003)

Dexter D. Earle (1976)

John E. Eckelberry (1966)

Christine Edwards (1997)

J. Anthony Ehinger (1996)

Roger D. Elsas (1993)

Mary Farrell (2003)

Michael A.J. Farrell (2006)

Fred Federspiel (2008)

Laurence Fink (2002)

John D. Finnegan (2005)

Lawton W. Fitt (1999)

Martin Flanagan (2008)

Gregory J. Fleming (2007)

Alphonse Fletcher, Jr. (1995)

Thomas M. Flexner (2000)

Bruce S. Foerster (1983)

William E. Ford (2006)

Archibald McGhee Foster, Jr. (1992)

A. Hampton Frady, Jr. (1973)

Richard S. Fuld, Jr. (1995)

Nathan S. Gantcher (1992)

Neal S. Garonzik (2000)

John J. Gavin (1991)

Peter Georgiopoulos (2010)

Elbridge T. Gerry, Jr. (1982)

Louis V. Gerstner (1987)

William S.R. Gilbreath III (1973)

Jane Gladstone-Wheeler (2010)

Pam Goldman (2010)

Gary Goldring (2000)

Joe Goldsmith (2010)

Arthur H. Goldstone (1982)

Lesley Goldwasser (2004)

Joseph Grano (2002)

Richard A. Grasso (1990)

Peter T. Grauer (2003)

Micah Green (2003)

Alan C. Greenberg (1980)

Robert F. Greenhill (1985)

Martin Gruss (2009)

Randolph Guggenheimer, Jr. (1980)

Edmund A. Hajim (1996)

George E. Hall (2003)

Joseph Hardiman (1988)

J. Ira Harris (2004)

Jon M. Harris (2004)

Joshua Harris (2011)

William Harrison (1987)

Gates H. Hawn (1980)

Edward D. Herlihy (2003)

James F. Higgins (1993)

J. Tomilson Hill (2009)

Landon B. Hilliard III (1996)

Franklin W. Hobbs IV (1992)

Frank J. Hoenemeyer (1982)

Clark Hooper (2003)

George R. Hornig (2006)

Gedale B. Horowitz (1980)

Ruth Horowitz (2004)

Brian P. Hull (2006)

Samuel C. Hunter (1984)

James Hurlock (1989)

Bradley H. Jack (1999)

James A. Jacobson (1988)

A. James Jacoby (2000)

Francis P. Jenkins, Jr. (1988)

David Jennings (2003)

Wm. Mitchell Jennings, Jr. (2006)

Richard H. Jenrette (1976)

Thomas Johnson (1987)

Michael J. Johnston (1984)

William R. Johnston (1994)

Graham E. Jones (1977)

James Jones (1991)

Paul Tudor Jones II (2002)

Thomas M. Joyce (2005)

William M. Kearns, Jr. (1975)

Charles (Kirk) Kellogg (2004)

Peter R. Kellogg (1979)

James C. Kellogg IV (1983)

T. Richard Kendrick IV (2005)

Jerome Kenney (1989)

Hans W. Kertess (1981)

Richard Ketchum (1995)

Candace King-Weir (2010)

Mark Kingdon (2008)

James M. Kingsbury (1969)

Catherine R. Kinney (1997)

Michael S. Klein (2005)

Frederick A. Kingenstein (1973)

William Lee Knowles (1988)

David H. Komansky (2002)

Arthur Kontos (1998)

Doug Kramer (2011)

Peter S. Kraus (2007)

Sallie Krawcheck (2002)

Ron Kruszewski (2001)

Michael LaBranche (2000)

Marc E. Lackritz (1994)

Maria Elena Lagomasino (2005)

Jeffrey B. Lane (1988)

Steve Langman (2010)

Kenneth G. Langone (1996)

John J. Lauto (2007)

John G. Layng (1999)

Alexandra Lebenthal (1998)

James B. Lee, Jr. (1999)

Stephen M. Lessing (2002)

Arthur Levitt, Jr. (1979)

William Lewis (2008)

Robert D. Lindsay, Jr. (2010)

Robert V. Lindsay (1979)

Robert E. Linton (1981)

Martin Lipton (1987)

Bruce Lisman (2001)

Hugh P. Lowenstein (1990)

Nigel S. MacEwan (1972)

John G. MacFarlane III (1998)

John J. Mack (1993)

James J. Maguire (1993)

Thomas (Tom) Maheras (2004)

Andrew Malik (2011)

Amy Margolis (2011)

Donald Marron (1985)

Robert J. McCann (2003)

Robert H. McCooey, Jr. (2006)

Raymond J. McGuire (2005)

Shawn McLoughlin (2009)

Terence S. Meehan (1996)

Doris P. Meister (2001)

Carl B. Menges (1996)

Mitch M. Merin (1995)

Barrant V. Merrill (1981)

Eduardo G. Mestre (1995)

Roberto Mignone (2010)

John Miller (2010)

Howard Milstein (2006)

Joseph V. Missett III (1973)

Robert E. Munchin (1983)

Joseph H. Moglia (2005)

Samuel L. Molinaro, Jr. (2002)

Christopher S. Moore (1988)

John Moore (2009)

Charles F. Morgan (1960)

John C. (Hans) Morris (2006)

Averell Mortimer (2009)

David J. Mullan (2004)

Donald R. Mullen, Jr (2001)

Peter J. Murphy (2006)

Robert Murphy (2003)

Thomas Murphy (2011)

Jeanne L. Murtaugh (2004)

John H. Myers (2006)

Sarah E. Nash (1998)

Kenneth R. Natori (1980)

George Needham (2003)

Crocker Nevin (1970)

Donald E. Nickelson (1981)

Fares Noujaim (2005)

Seth Novatt (2010)

Michael Novogratz (2008)

Edward I. O’Brien (1977)

Timothy O’Hara (2008)

E. Stanley O’Neal (2002)

Michael J. Odrich (2006)

Morris W. Offit (1997)

Vikram S. Pandit (1884)

Paul G. Parker (2011)

Leland B. Paton (1995)

Douglas Paul (2003)

Richard S. Pechter (1991)

Joseph R. Perella (1990)

Norman H. Pessin (1984)

John R. Petty (1988)

John J. Phelan, Jr. (1979)

Peter V.N. Philip (1967)

Thomas L. Piper III (1978)

Michael Pizzuto (1982)

Grant A. Porter (2007)

Christopher Quick (2002)

Leslie C. Quick III (2002)

Peter Quick (2001)

Michael L. Quinn (1996)

Paul E. Raether (1993)

Maribeth S. Rahe (2001)

Lewis S. Ranieri (1987)

Alan C. Rappaport (2006)

Peter S. Rawlings (1976)

Robert L. Reynolds (2007)

Joseph Rice III (2006)

Reuben F. Richards (1973)

Robert Ritterseiser (1985)

Rachel Robbins (1997)

Julian H. Robertson (1987)

James D. Robinson III (1982)

James D. Robinson IV (2011)

Linda Robinson (2003)

Joe L. Roby (1992)

John Roche (1984)

E. John Rosenwald, Jr. (1982)

Wilbur L. Ross, Jr. (2006)

Mitchell J. Rubin (2010)

Robert E. Rubin (1982)

Thomas A. Russo (2002)

Heather L. Ruth (1999)

Michael Ryan (2011)

Thomas F. Ryan, Jr. (1997)

T. Timothy Ryan (2009)

Gregory E. Sacco, Jr. (1983)

William R. Salomon (1971)

Jim Sampson (2010)

Charles S. Sanford (1980)

Ralph S. Saul (1969)

Thomas A. Saunders III (1979)

Anthony Scaramucci (2011)

Peter Scaturro (2009)

Ralph Schlosstein (2003)

Richard J. Schmeelk (1983)

Joseph Schmuckler (2009)

Edward C. Schmults (1979)

Peter Schulte (2010)

Alan D. Schwartz (1989)

Robert G. Scott (1993)

Kevin R. Seth (2011)

Robert S. Shafir (2005)

Gene Shanks (1989)

Mary L. Schapiro (1997)

Robert F. Shapiro (1969)

Theodore P. Shen (1983)

Martin Siegel (1986)

Brandon Sim (2011)

Craig S. Sim (1984)

Hardwick Simmons (1989)

John C. (Hans) Sites, Jr. (1995)

Philip M. Skidmore (1980)

Alfred Smith IV (1998)

Michelle Smith (2008)

Richard A. Smith (1982)

Winthrop H. Smith, Jr. (2000)

Salvatore (Sal) Sodano (2004)

Warren J. Spector (1997)

Esta Stecher (2006)

George C. Stephenson (1991)

James Stern (1999)

James M. Stewart (1982)

Donald Stone (1975)

Thomas W. Strauss (1986)

Mark B. Sutton (2001)

Richard F. Syron (1995)

Anne Tatlock (2002)

Diana L. Taylor (2004)

Michael Tennenbaum (2010)

Pamela Thomas-Graham (2002)

Todd S. Thomson (2005)

Richard E. Thornburgh (2002)

Allen Thrope (2011)

Carl H. Tiedemann (1975)

David J. Topper (2006)

Robert A. Towbin (1975)

Jamie Townsend (2003)

Remy Trafelet (2008)

Michael K. Travers (1975)

Bruce N. Tullo (1983)

Thomas I. Unterberg (1983)

John O. Utendahl (2004)

John J. Veronis (1989)

John L. Vogelstein (2006)

Robert G. Wade, Jr. (1980)

George Walker (2008)

Andy Walter (2010)

Dennis Weatherstone (1980)

Lisa M. Weber (2005)

David Weild IV (2003)

Sanford I. Weill (1980)

Keith S. Wellin (1970)

Curtis R. Welling (1999)

Kim White (2004)

John C. Whitehead (1971)

Meredith Whitney (2010)

Frederick B. Whittemore (1968)

George Wiegers (1968)

Christopher J. Williams (2006)

Dave H. Williams (1987)

Kendrick Wilson III (1995)

Sam H. Wolcott III (1977)

James D. Wolfensohn (1979)

Kurt Wolfgruber (2006)

Frederick Wonham (1970)

Ward W. Woods, Jr. (1984)

A. Jones Yorke IV (1975)

 

Montgomery Street Chapter

Charles Haynor – Grand Swipe

Robert S. Basso

Richard M. Beleson

D. Kent Clayburn

James F. Dowley

John C. Helmer

Douglas C. Heske

William D. Hobi

John P. Hullar

John T. Hyland

Andrew J. Jennings

David Kavrell

George A. Miller

Francis X. Roche

John P. Roediger

John L. Sullivan

Joseph E. Sweeney

 

Spring Street Chapter

Warren Wibbelsman – Grand Swipe

James Ford

Michael O. Healy

 

Kenneth Tang

 

 

 

adrisor
O mnie adrisor

Nie ma co zatruwać sobie życia. „Jeśli zginęlibyśmy marnie bez tych długich papierosów w czarnej bibułce, nie ma sensu perswadować sobie, że są to tylko manie i nawyki, których dobrze byłoby się pozbyć”. Genium suum defraudare!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka