adrisor adrisor
339
BLOG

Wybory! Rzecz nie jest trudna, a będziemy pewni!

adrisor adrisor Polityka Obserwuj notkę 4

Po roku 90 kilkakrotnie byłem członkiem okręgowej komisji wyborczej. Tak wtedy nazywała się struktura, której teraz nadano nazwę rejonowej komisji wyborczej. Miała ona odebrać i ustalić wyniki wyborów w rejonie obemującym pewną liczbę komisji obwodowych, zsumować je i zawieźć dalej. Nie było wtedy wspomagania elektronicznego na poziomie okręgu, a głosy z okręgu trafiały do wojewódzkiej komisji, która miała już wspomaganie i mieściła się w gmachu urzędu wojewódzkiego.

Komisje okręgowe, tak jak teraz rejonowe KW, mieściły się w gmachach administracji publicznej. Były to najczęściej Rejony Obsługi Mieszkańców, bo wtedy dużo jeszcze było czynszówek. Po zamknięciu obwodowych komisji zbieraliśmy się w ROM-ie czekając na zjazd przewodniczących obwodów. Przyjeżdżali oni zkartami do głosowania wworkachz papierowymi banderolami z pieczątką komisjioraz protokołami. Worki lądowały w którymś z pomieszczeńgospodarczych, a protokoły jechały do województwa. Nigdy później nikt z komisji nie zaglądał do tych worków, chociaż często zdarzało się, że poprawiano protokoły. Nie raz i nie dwa!

Czy już wtedy coś tam dopasowywano? Jedno jest pewne - nietrudno byłoby zmieniać całe worki. Powiem więcej, że było to całkiem łatwe. A już zniknięcie takich worków, gdyby coś się mocno pokręciło i trzeba byłoby do nich sięgnąć, byłoby prostsze niż drut. A co się mogło pokręcić? A no!

Gdy trzeba było poprawić protokół, robił to sam jeden przewodniczący komisji upoważniony przez całą resztę zmęczonych członków, marzącycych, żeby jak najprędzej znaleźć się w domu. Ten przewodniczący teź często marzył o tym samym, ale co robił taki, co to mu zależało, aby wspomóc ziomka.  A do tego nie zdarzyło się, aby któś skontrolował, czy zmiany protokołu są nanoszone jednocześnie na informację o wynikach wyborów wywieszonych w obwodowej komisji. Struktury się zmieniały, ale worki zawsze lądowały w tych ciemnych pomieszczeniach, do który dostęp był niezwykle prosty.

Brytyjski matematyk Roger Penrose w książce Cienie umysłu, przy okazji rozważań dotyczących natury umysłu, zauważył, że stworzenie programu, który fałszuje wybory, a potem sam ulega destrukcji, jest proste i łatwe, dlatego w UK liczy się głosy ręcznie. Nie podawał tego przykładu, bo wierzy w spiski, ale dlatego że nawet maszynie mogłoby się coś takiego zdarzyć przy dowodzeniu oczywiście skomplikowanych twierdzeń matematycznych, gdy już tak się rozwiniemy, że nie będzie innej rady jak tylko zatrudnić robota. I nikt by tego nie zauważył, co Penrose martwiło. Cóz więc dopiero ułomny człowiek, gdy okazji bez liku.

U nas też w obowodach liczą wszystko ręcznie. Rzecz komplikuje się na poziomie rejonowych i okręgowych komisji, które dysponują już wspomaganiem komputerowym.Ponieważ jest sporo wątpliwości, co do tego czy nie ma jakiś zafałszowań, to wystarczy zsumować protokoły z obowdowych komisji w komisjach rejonowych.To łatwiej i prościej.Obwodowych komisji jest jakieś 30 tysięcy, ale terenowych już około 3 tysięcy.Dopiero od tego poziomu zaczyna się wspomaganie maszynowe.Do tego można na początek programem objąć wybrane z jakiegoś powodu regiony.A gdy przyjąć, że opozycja ma około dwustu biur wyborczych w tym PiS około 150, to na jedno biuro wypadnie jakieś 20 komisji rejonowych. Każde biuro ma około 12 tysięcy miesięcznie na funkcjonowanie, z tego można więc zaopatrzyć się w jakiś sensowny sprzęt cyfrowy, a nawet opłacić ludzi, a sprzęt po akcji można przekazać bibliotekom.

Rzecz nie jest trudna. A będziemy przynajmniej pewni.No i zyskają biblioteki. We Wrocławiu jest zaledwie jedna w miarę sensownie wyposażona medialnie biblioteka. To jest horror! Nie wiem jak na wsi, ale tam musi chyba być ciężko niezmiernie. Można więc połączyć potrzebne i piękne.

adrisor
O mnie adrisor

Nie ma co zatruwać sobie życia. „Jeśli zginęlibyśmy marnie bez tych długich papierosów w czarnej bibułce, nie ma sensu perswadować sobie, że są to tylko manie i nawyki, których dobrze byłoby się pozbyć”. Genium suum defraudare!

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka